Zasięg mobilnego internetu WCDMA HSDPA czy HSPA

2011-07-06 20:21

Nim zdecydujemy się na zakup mobilnego internetu należałoby najpierw dowiedzieć w jakim zasięgu znajdziemy się z naszym internetem.

Dlaczego zasięg jest taki ważny?

Otóż od tego w jakim zasięgu się znajdziemy zależy jak szybko będzie działał internet. Im lepszy zasięg tym lepiej będzie nam działał internet.

Jaki zasięg jest najlepszy?

W Polsce dysponujemy kilkoma technologiami transmisji i w zależności od tego w zasięgu którego sie znajdujemy z taką prędkością mozemy korzystać z internetu.

Zatem zobaczmy jak kształtują się prędkości połączenia mobilnego internetu w zależności od zasięgu.

Są to skróty opisujące daną technologię w której świadczone są usługi mobilnego Internetu.

I tak według najsłabszej szybkości:

  • GPRS (2G) – Pakietowy system transmisji danych dla sieci GSM umożliwiający transmisję o prędkości do 53,6 kb/s
  • EDGE (2,5G) – Rozszerzeniem dla technologii pakietowej transmisji danych GPRS, umożliwia transfer z prędkością do 236.8 kb/s
  • UMTS (WCDMA, 3G) – Standard łączności bezprzewodowej trzeciej generacji, umożliwia transfer z prędkością do 384 kb/s, jest standardem rozszerzanym.
  • HSDPA – Rozszerzenie standardu UMTS, umożliwia pobieranie danych danych z prędkością do 14,4 Mb/s oraz wysyłanie do 384 Mb/s
  • HSUPA – Rozszerzenie standardu UMTS, umożliwia wysyłanie danych z prędkością do 5,76 Mb/s, w praktyce występuje zawsze w połączeniu z technologią HSDPA.
  • HSPA (3,5G)  – Termin oznaczający jednoczesną obsługę technologii HSDPA oraz HSUPA, umożliwiający transfer z prędkością do 14,4 Mb/s przy pobieraniu oraz do 5,76 Mb/s przy wysyłaniu.
  • HSPA+  – Rozszerzenie standardu UMTS, umożliwia pobieranie danych z prędkością do 28,8 Mb/s oraz wysyłanie do 5,76 Mb/s
  • HSPA+ DC – Rozszerzenie standardu UMTS, umożliwia pobieranie danych z prędkością do 56 Mb/s przy pobieraniu oraz do 22 Mb/s przy wysyłaniu danych.
  • LTE (4G) – Standard transmisji danych będący następcą sieci trzeciej generacji, umożliwia transfer danych o prędkości do 100 Mb/s przy pobieraniu (docelowo 300 Mb/s) oraz do 50 Mb/s przy wysyłaniu.

Należy pamiętać iż dużą rolę odgrywa również nasze urządzenie modemowe, gdyż to ono musi obsługiwać daną technologię transmisji by muc się z nią połączyć, np. modemy starsze mogą nie obsługiwać technologi HSPA+/4G.

 

 

stat4u