PayPass banki zmuszają do posiadania karty zbliżeniowej

2011-10-28 14:04

Od niedawna większość banków zmusza swoich klientów do posiadania PayPass.

Nie jest to dobre, szczególnie jeżeli chodzi nam o bezpieczeństwo naszych środków na koncie.

Wprawdzie kwota płatności zbliżeniowej ograniczona jest do 50zł jednak kto chciałby nieświadomie lub niewiedząc o tym oddać komuś 50zł ze swojego konta.

Przecież 50 złotych drogą nie chodzi.

Na allegro można kupić specjalną ochronną okładkę na kartę zbliżeniową. Spowodowane jest to możliwością zeskanowania naszej karty przez Czytnik Karty zbliżeniowej. Z takim czytnikiem wystarczy że nieuczciwa osoba przejdzie koło nas i przesunie go w okolicy np. torebki gdzie mamy portfel z kartą, wyciągnie z naszego konta nawet 50zł.

O możliwościach skanowania donoszą już m.in. Radio Eska, portal www.bezpiecznekarty.pl oraz inne strony w sieci internetowej. Są już dostępne mobilne urządzenia (czytniki) umożliwiające skanowanie kart w dowolnym miejscu, mało tego jak poinformowało Radio eska również Smartfon z odpowiednią aplikacją potrafi zeskanować kartę płatniczą.

Wykonałem telefon do mojego banku z zapytaniem o możliwości zablokowania płatności zbliżeniowych, możliwości ustalenia limitu na płatności zbliżeniowe, lub wymiany karty na bezpieczną tzn. niemożliwą do zeskanowania przez przypadkową osobę. Niestety Bank jako instytucja odpowiedzialna za bezpieczeństwo naszych środków nie posiada w obecnej chwili ZABEZPIECZENIA na Płatności Zbliżeniowe. Jakby tego było mało to nie ma w tej chwili innych kart w ofercie, to znaczy że Bank zmusza klienta do używania PayPass'a lub inna możliwość to nieposiadanie karty !!!!

Z punktu widzenia Klienta Banku oferowanie przez bank zablokowania karty i używanie konta bez karty Zakrawa na Paranoję.

Pracownik infolinii stwierdził iż "kata jest bezpieczna bo Płatności Zbliżeniowe są limitowane do kwoty odgórnie ustalonej na 50zł" a jeżeli doszło by do kradzieży pieniędzy z konta to należy zgłosić taki fakt do banku i wniosek zostanie rozpatrzony".

Co jednak z naszymi pieniędzmi. Pięćdziesiąt złotych (a może wielokrotność !! ) zostanie pobrane z naszego konta i będziemy musieli czekać na Ewentulany zwrot do rozpatrzenia wniosku, o ile bank rozpatrzy naszą sprawę pozytywnie.

A co z tymi którzy potrzebują te 50zł aby przeżyć do kolejnej wypłaty i nie mają za co kupić przysłowiowego CHLEBA !

 

Tak więc Śmiało można powiedzieć iż Banki zmuszają nas do używania Karty Płatniczej Zbliżeniowej pomimo iż nie jest ona bezpieczna.

Jako autor tego tekstu zwracam się do Was Czytelników o Monitowanie swoich banków w tej sprawie.

stat4u