Telefon VOIP

2012-09-22 10:14

W obecnych czasach telefon Voip to nie lada oszczędność dla użytkownika.

Posiadając internet o prędkości powyżej 512kb/s możemy spokojnie zastanowić się nad telefonią voip, prędkość wymagana do tego typu połączeń praktycznie spełni każdy internet, gdyż łącza obecnie dostajemy w przedziale od 2MB/s do nawet 64MB/s.

Co zatem stoi na przeszkodzie byśmy mogli korzystać z taniej telefoni VOIP.

Przedewszystkim musimy zastanowić się w jaki sposób będziemy korzystali z telefoni Voice Over IP - Głos przez internet.

Do wyboru mamy kilka sposobów skorzystania z takiej telefonii:

- zakup bramki będącej adapterem dla naszego telefonu do internetu do której podłączymy się kablem od telefonu

- zakupienie telefonu VOIP (SIP) stacjonarnego lub bezprzewodowego

- skorzystanie z Programu na komputerze i wykonywanie połączeń z komputera

- uruchomienie klienta VOIP (SIP) na telefonie komórkowym, posiadającym WiFi i klienta SIP

zagadnieniem wyboru sposbów skorzytania z telefonii VOIP SIP postaram zająć się w kolejnym artykule.

 

Gdy już wybierzemy sposób skorzystania z tego typu telefonii, możemy przystąpić do kolejnego kroku jakim jest wybór Operatora VOIP.

Tak Operatora czyli firmy świadczącej usługi, wybór jest spory i może stanowić nie lada problem, gdyż ceny połączeń oraz koszty utrzymania numeru telefonicznego u każdego z operatorów są zbliżone, a różnice nie zawsze są jawnie publikowane.

A wiec do rzeczy, który operator zasługuje na nasz wybór. Tu przedewszystkim musimy się zastanowić jak często będziemy korzystali z telefonu, i ile minut miesięcznie bądź rocznie będziemy wydzwaniali.

Średni koszt minuty połączenia VOIP waha się w granicy 5-9 groszy, jest to taniej o około 20 groszy na minucie połączenia w stosunku do tradycyjnego operatora, a gdy dowiemy się iż wszystkie połączenia do telefoni stacjonarnej w Polsce również kosztują tyle samo, okazuje się iż oszczędności są jeszcze większe.

9 groszy do wszystkich telefonów stacjonarnych w całej Polsce ( np. połączenie z Warszawy do Poznania na tel. stacjonarny)

9 groszy do Niemiec oraz innych krajów Unii Europejskiej

 

Różnice zauważymy także w kosztach wykonywania połączeń komórkowych, tu już nie zawsze jest dużo taniej, a minuta połączenia na telefony komórkowe waha się od 28 - 50 groszy za minutę w zależności od naszego operatora.

Jest to kolejny podpunkt istotny przy wyborze operatora, czyli zastanowienie się jak często będziemy dzwonili na telefony komórkowe z naszego telefonu internetowego.

 

Każdy telefon powinien posiadać swój NUMER, i dostaniemy nowy lub nawet mozemy przenieść obecny numer do nowego operatora.

Jakie są koszty utrzymania Numeru dla telefonii.

Za numer wyglądający podobnie do zwykłego tradycyjnego numeru np. 22 3xx xx xx, w zależności od operatora zapłacimy miesięcznie, raz w roku, bądź dostaniemy go za Darmo.

Tu zróżnicowanie jest duże. To właśnie Numer stacjonarny jest obecnie wykorzystywany przez wielu operatorów do zmuszania nas do opłat za telegfonie VOIP. Dlatego przy wyborze powinniśmy zdecydować czy ważność numeru nie będzie stanowiła dla nas problemów przy naszym sposobie korzystania z tej telefonii.

 

Ile zatem trzeba zapłacić za numer:

Istnieją operatorzy którzy nie pobierają opłaty za numer, inni wymagają doładowania naszego konta przynajmniej raz w roku, a niektórzy dają nam czasowo ograniczone konto w zależności od kwoty doładowania konta, czyli coś w stylu telefonu na kartę w Orange.

Sprytnie ukrywane koszty utrzymania numeru mogą stanowić o niespodziewanym koszcie zatem należy dokładnie sprawdzić ten podpunkt w Cenniku.

 

Operatorzy godni polecenia


Actio -  dla klientów którym potrzebny jest  Numer za darmo, 9 groszy stacjonarne, 49 groszy komórki

Happy Call - dla często korzystających i wykonujących dużo połączeń również komórkowych, Numer ważny rok od doładowania min. 5zł, 5-7 groszy stacjonarne, 28 groszy komórki ( uwaga operator podaje ceny netto na stronie)